-
−2%
Bosch Serie 6 SPS6EMI21E dishwasher Freestanding 10 place settings B
Bosch Serie 6 SPS6EMI21E dishwasher Freestanding 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Freestanding |
| Door colour | Brushed steel |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Cord length | 1.75 m |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Control type | Touch |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Built-in display | Yes |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.512 kWh |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | B |
| Height under worktop | 3 cm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Width | 450 mm |
| Weight | 42.1 kg |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Delay start (min) | 1 h |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Extra dry | Yes |
| Dishwashing programs | Glass 40°C, Favorite, Auto 45-65°C, Eco 50°C, Extra quiet, Intensive 70°C, Quiet |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Cycle time | 235 min |
| AquaSensor function | Yes |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Apps functions | Remote diagnostics, Remote monitoring |
| Adjustable feet | Yes |
| Child lock | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Interior light | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |
| Bosch technologies (dish washing) | Home Connect, SpeedPerfect Plus, Silence On Demand, EfficientDry, Extra Dry |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2261663 |