- In stock.
-
−1%
Bosch Serie 6 SPS6EMI21E dishwasher Freestanding 10 place settings B
Bosch Serie 6 SPS6EMI21E dishwasher Freestanding 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Cord length | 1.75 m |
| Door colour | Brushed steel |
| Appliance placement | Freestanding |
| Control type | Touch |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| Energy consumption per cycle | 0.512 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Height under worktop | 3 cm |
| Width | 450 mm |
| Weight | 42.1 kg |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Delay start (min) | 1 h |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of washing programs | 8 |
| AquaSensor function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Extra dry | Yes |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Extra quiet, Auto 45-65°C, Favorite, Intensive 70°C, Glass 40°C, Quiet |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time | 235 min |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Apps functions | Remote diagnostics, Remote monitoring |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Interior light | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |
| Bosch technologies (dish washing) | Extra Dry, EfficientDry, Home Connect, SpeedPerfect Plus, Silence On Demand |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2261663 |