Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Faster and Smoother
with 4G+ Speed and
Dual Band WiFi
4G+ Cat6 AC1200 Wireless Dual Band Gigabit Router
Plug Your Nano SIM Card and Play
Fully compatible with FDD-LTE and TDD-LTE to work with most service providers worldwide. Insert a nano SIM card and turn on the router to share your 4G LTE network with multiple Wi-Fi devices.
Get Wi-Fi Where You Need It
Enjoy unmatched convenience and versatility and the utilize fast and stable Wi-Fi, whether you're at home or working remote.
Extra Fast 4G+ Cat 6 Speed for Reliable Wi-Fi
MB230-4G supports the 4G+ Cat 6, which uses Carrier Aggregation technology, to achieve superfast LTE speeds up to 300 Mbps download and 50 Mbps upload. It can also share a dual band Wi-Fi network for gaming, streaming, and more.
Share the WiFi with Friends
An remarkable number of wireless gadgets are compatible with this 4G router without any issues. Up to 64 simultaneous connections for tablets, laptops, mobile phones, and other devices.
Full with Strong and Stable Signal
Internal high gain antennas strengthen the WiFi signal, extend the range of connection establishment, and boost the sensitivity of the router.
Available WAN Connection Backup
With a fully functional WAN/LAN port, MB230-4G can work as a router which is compatible with cable, fiber, and DSL modems, or provide internet for wired devices. The reliable access is for up to 64 devices Simultaneously.
Easy Setup and Management via MERCUSYS App
Set up and manage your Wi-Fi through the MERCUSYS app from your smartphone (Android, iOS).
| Summary | Mercusys 4G+ Cat6 AC1200 Wireless Dual Band Gigabit Router. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac), WLAN data transfer rate (max): 1200 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X). Mobile network generation: 4G, 3G standards: HSPA, HSPA+, UMTS, 4G standard: LTE-TDD & LTE-FDD. Security algorithms: 64-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Vendor Homepage | https://www.mercusys.com/uk/product/details/mb230-4g |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.11 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Receiver sensitivity | 11g 6Mbps: -95dBm; 11g 54Mbps: -77dBm; 11n HT20 MCS7: -74dBm; 11n HT40 MCS7: -71dBm; 11a 6Mbps: -92dBm; 11a 54Mbps: -75dBm; 11ac VHT20 MCS8: -70dBm; 11ac VHT40 MCS9: -65dBm; 11ac VHT80 MCS9: -61dBm |
| 3G bands supported | 2100/850/900 MHz |
| 3G standards | HSPA/HSPA+/UMTS |
| 4G bands supported | 1800/2100/2300/2600/700/800/850/900 MHz |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Dual SIM support | No |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card type | NanoSIM |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | No |
| Reset button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| Port-based Network Access Control (PNAC) | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP/WPA2-PSK/WPA3-SAE/WPA-PSK |
| System event log | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| VoIP protocols | IPv4, IPv6 |
| Indication light | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Desktop/pole router |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Depth | 61.05 mm |
| Height | 165.97 mm |
| Width | 95 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Model name | MB230-4G |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.003658 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.625 kg |