LORGAR Circulus 910, Streaming web camera, 5MP 2592X1944 max resolution, up to 60fps, 1/2.8", Sony STARVIS CMOS image sensor, full glass lens, 5.5'' built-in ring light (1700-14 000K), foldable tripod, auto focus, dual microphones with AI noise reduction, USB Type C, size: 470*133*115mm, 0.525kg, black+white
LORGAR Circulus 910, Streaming web camera, 5MP 2592X1944 max resolution, up to 60fps, 1/2.8", Sony STARVIS CMOS image sensor, full glass lens, 5.5'' built-in ring light (1700-14 000K), foldable tripod, auto focus, dual microphones with AI noise reduction, USB Type C, size: 470*133*115mm, 0.525kg, black+white
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
The 1/2.8 inch Sony® STARVIS™ CMOS sensor and a full-glass lens provide excellent
image quality.
The 5 MP sensor allows you to record videos in the maximum resolution of 2592×1944.
Capture FullHD 1080P video at 60FPS, utilise 3x digital zoom, smart autofocus, automatic exposure, and
automatic white balance.
The 5.5-inch built-in ring light with 36 LEDs ensures excellent lighting in any condition.
Adjust brightness and colour temperature (1 700 K-14 000 K), or tilt it and just let it be an additional
lighting source for your workspace.
A universal tripod is included in the package. Foldable and compact, it can extend from 20
cm up to 73 cm. The standard thread allows you to use it with other accessories.
Two microphones with active noise reduction provide an unmatched clarity of speech.
We added a convenient magnetic lens cover if you want absolute privacy. It also attaches to
the back of the camera, so you don't have to worry about losing it.
Type C is our favourite connection: universal, fast, and reliable. It secures the lossless
video stream to any device. Speaking of devices, the camera is compatible with most platforms: Android 5.0 or
higher, macOS 10.6 or higher, Windows® 7, Windows 8.1, Windows 10 or higher, also compatible with SmartTV.
Don't forget to get your keychain from Lorgar before you dispose of the packaging!
| Marketing Model Name | Circulus 910 |
| Commercial Name | Webcam Lorgar Circulus 910 5MP 1944p Auto Focus Stereo Black (LRG-SC910) |
| Camera Type | Web Camera |
| Sensor Resolution | 5 Mpixel |
| Digital Zoom | 3 x |
| Image Sensor Technology | 1/2.8" CMOS |
| Maximum Resolution | 2592x1944 |
| Maximum Frame Capture Rate | 60 fps |
| Horizontal Viewing Angle | 80° |
| Rotation Angle | 360 ° |
| Web Cam Features | Auto Focus Automatic low-light correction 5.5-inch ring light Colour temperature adjustment (1700-14 000 K) Brightness adjustment (20%, 50%, 100%) Smart TV or TV box support Magnetic privacy cover |
| USB 2.0 | 1 (USB Type C) |
| Built-in Devices | Ring Light Sony Image Sensor Microphones |
| External Color | Black/White |
| Mounting Capability | Tripod |
| Requires Operating System | Android 5.0 or Later Windows macOS 10.6 or Later |
| Depth | 115 mm |
| Height | 470 mm |
| Width | 133 mm |
| Nominal Weight | 0.525 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 162 mm |
| Pack Width (mm) | 82 mm |
| Pack Height (mm) | 248 mm |
| Weight | 0.78 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.383 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485009311 |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 288 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1048x1020x1206 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 40 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 480 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1048x1020x1910 mm |