-
−3%
Logitech C925e Business Webcam
Logitech C925e Business Webcam
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Interface | USB |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Cable length | 1.83 m |
| Tripod thread | 1/4" |
| Built-in flash | No |
| Lens material | Glass |
| Mounting type | Clip |
| Width | 126 mm |
| Weight | 170 g |
| Depth | 45 mm |
| Weight (with stand) | 170 g |
| Height | 73 mm |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Diagonal field of view | 78° |
| Megapixel (approx.) | 3 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Noise reduction | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 1.2x |
| Camera HD type | Full HD |
| Face tracking | No |
| Supported video modes | 1080p, 720p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Box contents | Camera with attached 6 ft (1.83 m) USB-A cable User documentation |
| Packaging content | Webcam with 1.83 m attached USB-A cable User documentation |
| User guide | Yes |
| Batteries included | No |
| LCD clamp | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Master (outer) case width | 322 mm |
| Master (outer) case length | 333 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Master (outer) case height | 291 mm |
| Microphone pick-up range | 1 m |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Warnings | Avoid the appliance coming into contact with water or other liquids., Store the device in a dry place, away from heat sources., Do not open the appliance housing; risk of electric shock. |