-
−2%
Logitech Brio 505
Logitech Brio 505
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mounting type | Clip |
| Cable length | 1.5 m |
| Product colour | Graphite |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Lens material | Glass |
| Weight (with stand) | 121 g |
| Depth | 31.5 mm |
| Weight | 121 g |
| Height | 31.5 mm |
| Width | 110 mm |
| Clamp dimensions (W x D x H) | 45.8 x 65.1 x 25 mm |
| Minimum system requirements | Required: Available USB-C port Works with Windows, macOS, or ChromeOS and virtually any popular video calling platform. Logi Tune not available for ChromeOS. RightSight currently available only for Windows Certified for Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Works With Chromebook. (2GB RAM or more needed for 1080p video streaming and 1GB RAM is typically needed for streaming 720p) |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 4x |
| Supported video modes | 1080p, 720p |
| Zoom capability | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps, 1280x720@60fps |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Face tracking | No |
| Camera HD type | Full HD |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Diagonal field of view | 90° |
| Field of view modes quantity | 3 |
| Adjustable field of view | Yes |
| Packaging content | Brio 505 with attached USB-C cable Mount clip with removable mount adapter User documentation |
| Box contents | Brio 505 with attached USB-C cable Mount clip with removable mount adapter User documentation |
| Batteries included | No |
| Cables included | USB Type C |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Master (outer) case length | 281 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.87 kg |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case height | 188 mm |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone pick-up range | 1.22 m |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC), CarbonNeutral |