-
−1%
Washer-Dryer LG F4DR711S2BA
Washer-Dryer LG F4DR711S2BA
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | LG |
| Mounting type | Freestanding |
| Color | Dark gray |
| Washing machine type | Washer-dryer |
| Standardized width | 60cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Washing capacity | 11 kg |
| Drying capacity | 6 kg |
| Maximum drilling speed | 1400 rpm |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class (Washing + Drying) | D |
| Energy consumption 100 cycles | 48 kWh |
| Energy consumption 100 cycles (Washing + Drying) | 308 kWh |
| Water consumption per cycle | 54 liters |
| Water consumption for 1 cycle (Washing + Drying) | 90 liters |
| Drilling efficiency class | A |
| Sound level class | A |
| Noise level | 71 dB |
| Cycle time | 240 minutes |
| Cycle time (Wash + Dry) | 455 minutes |
| Automatic dosing technology | Yes |
| Smart washing technology | No |
| Capsule drawer | None |
| Steam technology | Added steam |
| Engine type | Inverter |
| Wi-Fi | Yes |
| Fluff filter | No |
| Heat pump drying technology | No |
| Quick wash program | Yes |
| Wool washing certificate | No |
| Child lock | Yes |
| Standardized height | 85 cm |
| Height | 85 cm |
| Width | 60cm |
| Maximum depth | 62 cm |