The GeForce RTX 5070 Ti has 16GB of GDDR7 memory and 8960 CUDA cores. It supports up to 4 displays and has a maximum frequency of 2452MHz.
The GeForce RTX 5070 Ti has 16GB of GDDR7 memory and 8960 CUDA cores. It supports up to 4 displays and has a maximum frequency of 2452MHz.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The GeForce RTX 5070 Ti has 16GB of GDDR7 memory and 8960 CUDA cores. It supports up to 4 displays and has a maximum frequency of 2452MHz.
Processor | |
|---|---|
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| CUDA cores | 8960 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2295 MHz |
| CUDA | Yes |
Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16GB |
| Memory bandwidth (max) | 896 GB/s |
| Data transfer speed | 28 Gbps |
| Memory bus | 256 bits |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
Design | |
| Number of fans | 3 fans |
| Product color | Black, Gray |
| Cooling type | Active |
Power | |
| Additional power switches | 2x 8-pin |
| Minimum system power supply power | 750W |
Weight and dimensions | |
| Height | 116 mm |
| Depth | 41 mm |
| Length | 300mm |
System requirements | |
| Supported Windows operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Other supported operating systems | FreeBSD |
| Supported Linux operating systems | Yes |
Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| Integrated TV tuner | No |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
Ports and interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Number of HDMI ports | 1 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |