- In stock
Xiaomi TV S Mini 2025 55"
Xiaomi TV S Mini 2025 55"
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Xiaomi |
| Weight | 16.8 kg. |
| Depth | 1.38 m. |
| Width | 0.15 m. |
| Height | 0.85 m. |
| TVX01 Diagonal in inches | 55" |
| TVX04 Screen resolution | Ultra HD 4K (3840 x 2160) |
| TVX03 Refresh rate | 144Hz |
| Tuner | DVB-T2 / C / S2 |
| Sound power | 12.5W x 2 |
| Audio signal digital output | Optical |
| TVX12 USB | 1 (USB 2.0) + 1 (USB 3.0) |
| TVX14 VESA size | 300 x 300 mm |
| Dimensions with stand (WxHxD) | 1226 x 767 x 280 |
| Weight with stand | 12.8 |
| Dimensions without stand (WxHxD) | 1226 x 716 x 85 |
| Weight without stand | 12.7 |
| TVX15 Guarantee for individuals | 2 years |
| TVX07 Operating system | Google TV |
| TVX08 Processor | Quad A73 |
| Color | Black, Black |
| Voice control | It is possible to use with a Smart remote control, Yes |
| Smart Remote Control | Included |
| Control via smart devices | There is |
| TVX09 Wi-Fi | Yes, built-in (WiFi 6) |
| TVX05 Micro Dimming | None |
| Ambilight | None |
| Video recording option | None |
| Picture-In-Picture | None |
| Miracast technology | Yes, Airplay2 |
| TVX11 Remote Control | Smart remote control |
| TVX13 HDMI | 3 |
| Energy consumption class | G |
| TVX10 Bluetooth | There is |
| Screen type | Flat |
| Annual energy consumption | No information |
| Power consumption in active mode | No information |
| TVX02 Screen size (cm) | 140 |
| Micro Dimming technology | None |
| Lighting technology | None |
| Smart TV technology | There is |
| Wi-Fi support | There is |
| High dynamic range (HDR) | Dolby Vision IQ, Dolby Vision, IMAX Enhanced, HDR10+, HLG |
| Sound system | Dolby Atmos |
| TV type | Mini-LED |
| Lighting | Mini-LED |
| Smart TV platform | Other |
| Guarantee for legal entities | 2 years |
| Energy consumption (1000 hours) | 83 |
| Mounting kit included | None |
| GeneralModel | Xiaomi TV S Mini 2025 |
| Energy Label Type | 5 |
| Width (without stand) | 1226 mm |
| Height (without stand) | 716 mm |
| Depth (without stand) | 85 mm |
| Width (with stand) | 1226 mm |
| Depth (with stand) | 280mm |
| Height (with stand) | 767 mm |
| Digital optical audio output | There is |
| Digital coaxial audio output | None |