- In stock
-
−4%
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with Wi-Fi connectivity and support for multiple streaming apps. Features include Dolby Atmos sound, HDMI 2.1 connections, and a native refresh rate of up to 120 Hz.
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with Wi-Fi connectivity and support for multiple streaming apps. Features include Dolby Atmos sound, HDMI 2.1 connections, and a native refresh rate of up to 120 Hz.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with Wi-Fi connectivity and support for a wide range of streaming apps. Features: Dolby Atmos sound, HDMI 2.1 ports and a native refresh rate of 120 Hz. Operating system: Titan OS.
Features | |
|---|---|
| Product type | 4K Ultra HD Smart TV |
| Brand | Philips |
| Model | 55MLED920 |
Specifications | |
| Screen size | 55 inches (139.7 cm) |
| Screen resolution | 3840 x 2160 pixels (4K Ultra HD) |
| Display technology | QD-Mini LED |
| Native refresh rate | 120Hz |
| Sound power | 40W |
| Number of speakers | 4 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system | Titan OS |
| Wi-Fi | Yes (Wi-Fi 5) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| HDMI ports | 4 (HDMI 2.1) |
| USB ports | 2 (USB 3.2 Gen 1) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Energy consumption (SDR) | 77 kWh per 1000 hours |
| Energy efficiency class (EER) | F |
| Power consumption (HDR) | 193 kWh per 1000 hours |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
Dimensions and weight | |
| Height (without stand) | 719 mm |
| Width (without stand) | 1226 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Weight (without stand) | 11.5 kg |
| Height (with stand) | 778 mm |
| Weight (with stand) | 11.9 kg |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |