- In stock
-
−1%
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with QNED MiniLED display technology and α8 AI 4K processor. It features Wi-Fi 6, Dolby Atmos sound system and supports multiple HDR formats.
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with QNED MiniLED display technology and α8 AI 4K processor. It features Wi-Fi 6, Dolby Atmos sound system and supports multiple HDR formats.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
55-inch 4K Ultra HD Smart TV with QNED MiniLED display technology and α8 AI Processor 4K. Features include Wi-Fi 6, Dolby Atmos sound, and support for multiple HDR formats.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| VESA mount | Yes |
| Year of introduction | 2025 |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Stand type | Attached stand |
| Frameless design | Yes |
Power | |
| AC input frequency | 50/60Hz |
| AC input voltage | 100-240V |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (EER) | G |
| Power saving mode | Yes |
| Power (standby) | 0.5W |
Weight and dimensions | |
| Height (with stand) | 776 mm |
| Width (with stand) | 1226 mm |
| Depth (with stand) | 325mm |
| Weight (without stand) | 12.5 kg |
| Height (without stand) | 709 mm |
| Weight (with stand) | 13.7 kg |
Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
Operation | |
| Lighting control technology | Precision Dimming |
| Image processor | α8 AI Processor 4K |
| Supported video formats | VP9, AV1, HEVC/H.265 |
Audio | |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Number of speakers | 4 |
| RMS power | 40W |
Ports and interfaces | |
| Number of HDMI ports | 4 |
| Number of USB 2.0 ports | 2 |
Smart TV | |
| Installed operating system | WebOS |
| Smart TV | Yes |