Samsung The Frame QE75LS03FWU 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung The Frame QE75LS03FWU 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| Bezel type | VNB (Very Narrow Bezel) |
| Introduction year | 2025 |
| Ambient lighting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 240 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 141 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 250 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 141 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Number of OSD languages | 27 |
| On Screen Display (OSD) languages | Multi |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Voice control | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Height (with stand) | 995.3 mm |
| Depth (with stand) | 319.8 mm |
| Width (without stand) | 1685.3 mm |
| Weight (with stand) | 30.9 kg |
| Depth (without stand) | 26.9 mm |
| Width (with stand) | 1685.3 mm |
| Weight (without stand) | 30.7 kg |
| Stand width | 124.4 cm |
| Height (without stand) | 965.4 mm |
| Stand depth | 32 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Game mode | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Multi View | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Neo Quantum HDR, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive) |
| Eco sensor | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Tap view | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| TV key support | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| MBR support | Yes |
| Mounting kit type | Wall mount |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| E-manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2561E |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | Neo QLED |
| Display diagonal (metric) | 189 cm |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Screen shape | Flat |
| Display refresh rates supported | 100 Hz, 144 Hz |
| Audio output channels | 2.0.2 channels |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Sound modes | Game, Surround |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| PC in (D-Sub) | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| RF ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 5 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Auto channel search | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-T |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Universal guide | Yes |
| TV initiate mirroring | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | AI Auto Game Mode, Karaoke Mode, One Connect Box, Art Store, NQ4 AI Gen3 Processor, Q-Symphony, EyeComfort Mode, Contrast Enhancer, Active Voice Amplifier Pro, Quantum Matrix Technology Slim, 4K AI Upscaling, Real Depth Enhancer, AI Motion Enhancer Pro, Smart Calibration, Samsung TV Plus, Micro Dimming, Auto HDR Remastering Pro, Art Mode, Object Tracking Sound, Matte Display, Wide Viewing Angle, Neo Quantum HDR, Adaptive Sound Pro, 4K AI Upscaling Pro |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2204835 |