Samsung QE75QN80FAU 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Silver
Product reference: 6-QE75QN80FAUXXH
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Product colour Silver
Stand type Center stand
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 400 x 400
Bezel type 3 Bezel-less
Introduction year 2025
AC input voltage 220-240 V
Power consumption (typical) 124 W
AC input frequency 50/60 Hz
Energy efficiency scale A to G
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy saving mode Yes
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 335 kWh
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 124 kWh
Energy efficiency class (SDR) F
Works with the Google Assistant Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with Samsung Bixby Yes
Voice guide Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Auto power off Yes
Number of OSD languages 28
On Screen Display (OSD) Yes
Depth (with stand) 331.5 mm
Width (with stand) 1670.6 mm
Height (with stand) 1015.6 mm
Stand depth 33.1 cm
Stand width 35.5 cm
Weight (without stand) 32.2 kg
Depth (without stand) 47.1 mm
Height (without stand) 958.3 mm
Weight (with stand) 33.5 kg
Width (without stand) 1670.6 mm
Bluetooth Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN Yes
Web browser Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth version 5.3
USB recording Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive),
Hybrid Log-Gamma (HLG),
Filmmaker Mode,
Neo Quantum HDR
Picture processing technology Samsung Real Depth Enhancer
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Game mode Yes
AMD FreeSync Yes
Smartphone/tablet remote support Yes
SmartThings app support Yes
Tap view Yes
TV key support Yes
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
TV sound to mobile device Yes
Eco sensor Yes
AI Upscale Yes
Multi View Yes
Picture processor NQ4 AI Gen2
Backlight dimming technology Ultimate UHD Dimming
Cables included AC
Remote control included Yes
Remote control type TM2560E
Desktop stand Yes
Native aspect ratio 16:9
Display diagonal 190.5 cm (75")
HD type 4K Ultra HD
Screen shape Flat
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric) 189 cm
LED backlighting type Mini LED
Display refresh rates supported 144 Hz
Display technology Neo QLED
Native refresh rate 100 Hz
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Audio decoders Dolby Atmos
RMS rated power 30 W