- In stock
-
−4%
LG QNED evo AI 55QNED93A6A 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
LG QNED evo AI 55QNED93A6A 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Frameless design | Yes |
| Stand type | Connected stand |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 84 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 185 kWh |
| Number of OSD languages | 38 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Depth (with stand) | 325 mm |
| Width (with stand) | 1226 mm |
| Height (with stand) | 776 mm |
| Weight (with stand) | 13.7 kg |
| Stand depth | 32.5 cm |
| Width (without stand) | 1226 mm |
| Stand width | 32.4 cm |
| Height (without stand) | 709 mm |
| Weight (without stand) | 12.5 kg |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| WiSA Ready | Yes |
| Video formats supported | HEVC/H.265, VP9, AV1 |
| AMD FreeSync | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Dolby Vision, Dynamic Tone Mapping PRO, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Picture processing technology | LG AI Picture Pro |
| Multi View | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DVD player | No |
| Backlight dimming technology | Precision Dimming |
| Picture processor | α8 AI Processor 4K |
| Cables included | AC |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Screen shape | Flat |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display diagonal (metric) | 139 cm |
| Display technology | QNED MiniLED |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Pro |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Number of speakers | 4 |
| RMS rated power | 40 W |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Sound modes | AI Sound Pro, Clear Voice Pro |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| PC in (D-Sub) | No |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| RF ports quantity | 2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-S2, DVB-S, DVB-T2, DVB-T |
| Warnings | The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point., The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord. |
| Operating system installed | WebOS |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | LG Sound Sync, WOW Orchestra, AI Sound Pro, Dynamic Tone Mapping Pro, ThinQ™, Bluetooth Surround Ready, AI Acoustic Tuning |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2230367 |