LG OLED evo AI OLED55C51LA TV 139,7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
LG OLED evo AI OLED55C51LA TV 139,7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Panel mounting interface | 300 x 200 |
| Introduction year | 2025 |
| Product colour | Black |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 77 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 191 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Stand width | 47 cm |
| Height (without stand) | 703 mm |
| Weight (with stand) | 16 kg |
| Width (without stand) | 1222 mm |
| Depth (without stand) | 45.1 mm |
| Weight (without stand) | 14.1 kg |
| Height (with stand) | 757 mm |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Width (with stand) | 1222 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio formats supported | PCM, AC3, MP2, MP3, HE-AAC, AC4, WMA, EAC3, AAC, apt-X |
| Picture processing technology | LG AI Picture Pro |
| AMD FreeSync | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Filmmaker Mode, Dolby Vision, Dynamic Tone Mapping PRO, Hybrid Log-Gamma (HLG), High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Multi View | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| AI Upscale | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Backlight dimming technology | Pixel Dimming |
| WiSA Ready | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Display technology | OLED evo |
| Motion interpolation technology | OLED Motion |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 139.7 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Screen shape | Flat |
| Response time | 0.1 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Sound modes | Clear Voice Pro, AI Sound Pro |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| RF ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Digital audio optical out | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Digital signal format system | DVB-S/S2, DVB-T2, DVB-C |
| Tuner type | Analog & digital |
| Warnings | The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord., The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point. |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 25 |
| Smart TV | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | WOW Orchestra, LG Sound Sync, Magic Remote Control, ThinQ™, Bluetooth Surround Ready, LG Channels |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2221770 |