LG NanoCell AI 43NANO81A3A TV 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Product reference: 6-43NANO81A3A.AEU
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200
Frameless design Yes
Introduction year 2025
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy saving mode Yes
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 54 kWh
Energy efficiency class (SDR) G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 83 kWh
Energy efficiency class (HDR) G
Energy efficiency scale A to G
On Screen Display (OSD) Yes
Works with Apple Siri Yes
Number of OSD languages 38
Hotel mode No
Basic hotel mode Yes
Works with the Google Assistant Yes
Programming period 8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Picture-in-Picture No
Voice guide Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with Samsung Bixby No
Height (with stand) 629 mm
Width (with stand) 967 mm
Depth (with stand) 249 mm
Height (without stand) 564 mm
Weight (with stand) 10 kg
Depth (without stand) 57.1 mm
Stand depth 24.9 cm
Width (without stand) 967 mm
Weight (without stand) 8.9 kg
Stand width 73.9 cm
Web browser Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN Yes
Bluetooth version 5.1
Bluetooth profiles A2DP
Video formats supported HEVC/H.265,
VP9,
AV1
Processor cores 4
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Smartphone/tablet remote support Yes
Game mode Yes
Teletext function Yes
High Dynamic Range (HDR) technology Dynamic Tone Mapping,
Filmmaker Mode,
Hybrid Log-Gamma (HLG),
High Dynamic Range 10 (HDR10)
USB recording No
Subtitles function Yes
Multi View Yes
4K Ultra HD upscaling Yes
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
DVD player No
Cables included AC
Desktop stand Yes
Remote control included Yes
Soundbar included No
HD type 4K Ultra HD
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Display diagonal 109.2 cm (43")
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology NanoCell
LED backlighting type Direct-LED
Display diagonal (metric) 108 cm
Native refresh rate 60 Hz
Audio output channels 2.0 channels
Sound modes AI Sound Pro,
Clear Voice Pro
Number of speakers 2
Built-in subwoofer No
RMS rated power 20 W