- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
- Stylish design with tempered glass base
- Integrated practical cable management function minimises cable visibility
- Swivel base allows to rotate TV in the perfect viewing angle
| Summary | Gembird Tabletop TV stand, 37" - 75". Maximum weight capacity: 40 kg, Minimum screen size: 94 cm (37"), Maximum screen size: 190.5 cm (75"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 600 x 400 mm. Height adjustment range: 361 - 550 mm, Swivel angle range: -35 - 35°. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.com/item.aspx?id=13508 |
| Unit Box Height | 0.06 |
| Unit Box Length | 0.665 |
| Unit Box Width | 0.305 |
| Maximum screen size | 75 " |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 40 kg |
| Minimum screen size | 37 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/100 x 150/100 x 200/150 x 100/150 x 150/200 x 100/200 x 200/300 x 200/300 x 300/400 x 200/400 x 300/400 x 400/600 x 400/75 x 75 mm |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 361 - 550 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Suitable for curved screen | No |
| Swivel angle | 70 ° |
| Swivel angle range | -35 - 35 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Housing material | Plastic/Steel/Tempered glass |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Cadmium/Lead/Mercury |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Pallet net height | 189 mm |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 670 mm |
| Units per Shipping Box | 3 |
| Unit Calculated Volume | 0.01461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 6.23 kg |