- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
- Easily move your TV to any location
- Perfect for office and educational use
| Summary | Gembird TV floor stand with caster wheels (tilt), 37" - 70". Maximum weight capacity: 45 kg, Minimum screen size: 78.7 cm (31"), Maximum screen size: 177.8 cm (70"), Minimum VESA mount: 100 x 100 mm, Maximum VESA mount: 600 x 400 mm. Tilt angle range: -12 - 12°. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.com/item.aspx?id=12898&lang=en |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Unit Box Length | 0.77 |
| Unit Box Width | 0.315 |
| Maximum screen size | 70 " |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 45 kg |
| Minimum screen size | 31 " |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting type | Floor |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/200 x 200/300 x 200/300 x 300/400 x 200/400 x 300/400 x 400/600 x 400 mm |
| Built-in shelf | Yes |
| Cable management | Yes |
| Lockable wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Rotating | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -12 - 12 ° |
| Wheels | Yes |
| Housing material | Plastic/Steel |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Cadmium/Lead/Mercury |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Depth | 655 mm |
| Height | 1654 mm |
| Weight | 10000 g |
| Width | 850 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 963 mm |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.03638 cubm |
| Unit Calculated Weight | 10.9 kg |