MIKROTIK Cloud Router Switch
MIKROTIK Cloud Router Switch
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
CRS504-4XQ-IN is a Mikrotik 100 Gigabit Managed Switch. The compact size and low power consumption of this device (only 25 W without additional devices connected!) are perfect for everyday expansion of 100 Gigabit networks. This speed is no longer reserved for data centers, ISPs or large offices. Now you too can upgrade your 10 or 25 Gigabit network and join the 'hundred club'!
Main features:
With multiple power options and wall mountability, this switch will be a great solution for any system administrator.
| Product code | CRS504-4XQ-IN |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9531 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 650MHz |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS |
| RAM size | 64MB |
| Storage size | 16MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of AC inputs | 2 |
| AC input range | 100-240 |
| Number of DC inputs | 3 (DC jack, PoE-IN, 2-pin terminal) |
| DC jack input Voltage | 36-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | 36-57 V |
| Frequency (Hz) | 47-63 |
| Max power consumption | 41 W |
| Max power consumption without attachments | 25W |
| Cooling type | 2 fans |
| PoE in | 802.3 bt |
| PoE input voltage | 43-57 V |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| Number of 100G QSFP28 ports | 4 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial console port | RJ45 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |