Cable shears Orbis 47-1800 / 40RV, 180 mm, 1000V
Product reference: 28-4007582004842
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Not available
BrandORBIS,
Orb
Article47-1800/40RV
Length180mm,
180 mm.
Weight305 kg,
0.3253 kg.
MaterialPlastic, Steel
With fixationYes
Suitable for electrical work up to1000V
DIN ISO standard-
Additional informationNose pliers for copper-aluminum cables, cuts wire with a maximum diameter of Ø18mm. Pliers head inclined at a 25º angle
Redyellow 2-component plastic handle, insulation meets VDE 1000V standard
Width55 mm.
Height30 mm.