Cable shears Orbis 47-1800/40RV, 180 mm, 1000V
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ORBIS, Orb |
| Article | 47-1800/40RV |
| Length | 180mm, 180 mm. |
| Weight | 305 kg, 0.3253 kg. |
| Material | Plastic, Steel |
| With fixation | Yes |
| Suitable for electrical work up to | 1000V |
| DIN ISO standard | - |
| Additional information | Nose pliers for copper-aluminum cables, cuts wire with a maximum diameter of Ø18mm. Pliers head inclined at a 25º angle |
| Red | yellow 2-component plastic handle, insulation meets VDE 1000V standard |
| Width | 55 mm. |
| Height | 30 mm. |