Fellowes Powershred LX25 paper shredder Particle-cut shredding Black
Fellowes Powershred LX25 paper shredder Particle-cut shredding Black




Fellowes Powershred LX25 paper shredder Particle-cut shredding Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 12
business days
| Cut type | Cross cut |
| Security level (paper) | P-4 |
| Product colour | Black |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding speed | 2000 mm/min |
| Duty cycle | 3 min |
| Shredding paper clips | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding capacity | 6 sheets |
| Shredding type | Particle-cut shredding |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Viewing window | Yes |
| Basket volume | 11.5 L |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding size | 4x37 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 361 mm |
| Width | 310 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84729080 |