- In stock
TP-Link 16-Port Gigabit Easy Smart Switch with 8-Port PoE+
TP-Link 16-Port Gigabit Easy Smart Switch with 8-Port PoE+
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Form factor | 1U |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Power consumption (max) | 124.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC/PoE |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| IGMP snooping | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Web-based management | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Height | 44 mm |
| Depth | 180 mm |
| Width | 294 mm |
| VLAN support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX, 1000BASE-T, 10BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| 10G support | No |
| Number of VLANs | 4000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Cable types supported | Cat4, Cat3, Cat5, Cat5e, Cat6 |
| Compatible operating systems | Windows |
| Maximum cable length | 100 m |
| Cables included | AC |
| User guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Power connector | AC-in jack |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 10000 |
| Number of queues | 4 |
| Forwarding rate | 23.8 Mpps |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 110 W |
| Warnings | Ensure the unit is adequately ventilated during operation., Do not open the case or try to repair it yourself., The product is not suitable for disposal in the regular waste bin. Take your used electronic equipment to a recycling centre in accordance with local regulations. |
| Sustainability compliance | Yes |