Mercusys MW325R wireless router Single-band (2.4 GHz) Fast Ethernet White
Mercusys MW325R wireless router Single-band (2.4 GHz) Fast Ethernet White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Output current | 0.6 A |
| Output voltage | 9 V |
| Power source type | DC |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Port-based Network Access Control (PNAC) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Guest access | Yes |
| Filtering | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Reset button | Yes |
| Depth | 118 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 167 mm |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s, 10 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Port forwarding | Yes |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Supported network protocols | IPv4 |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Memory card slot(s) | No |
| USB port | No |
| Antenna type | External |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 4G | No |
| 3G | No |