Mercusys MW300RE network extender Network transmitter & receiver White
Mercusys MW300RE network extender Network transmitter & receiver White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| RoHS compliance | Y |
| Power consumption (max) | 4.3 W |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 74.8 mm |
| Depth | 101 mm |
| Height | 75.8 mm |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2, WPA, WPA2-PSK |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Type | Network transmitter & receiver |
| Quick start guide | Yes |
| Antennas quantity | 3 |