External network adapter TP-Link Archer TXE70UH WLAN 5400 Mbit/s USB 3.0
External network adapter TP-Link Archer TXE70UH WLAN 5400 Mbit/s USB 3.0
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Yes |
| Component for | PC/Laptop |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Antenna design | Internal |
| Antenna | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Depth | 14.8 mm |
| Height | 111.7 mm |
| Width | 30.5 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b |
| Security algorithms | WPA2, WPA, WPA3, WEP, WPA2-PSK |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s, 1732, 11, 54, 574, 400, 2402 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Frequency range | 2.4 - 6 GHz |
| Maximum data transfer rate | 5400 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Sustainability certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |