Cudy WR3000S wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Cudy WR3000S wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Tabletop router |
| LED indicators | LAN, Power, Status, WPS |
| Product colour | White |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA3 |
| Parental control | Yes |
| Guest access | Yes |
| Web-based management | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Reset button | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Height | 33 mm |
| Depth | 123,8 mm |
| Width | 173 mm |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000, 100 Mbit/s, 10 |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 20 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 23 dBmW |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| WLAN data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| WAN ports quantity | 1 |
| DSL WAN | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| SIM card slot | No |
| Ethernet WAN | Yes |