Cudy WR1500 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Cudy WR1500 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| LED indicators | Status |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| NAT functionality | Port Forwarding, UPnP, DMZ |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA3-PSK, WPA2-PSK |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Reset button | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Width | 200 mm |
| Height | 35 mm |
| Depth | 117 mm |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 1000, 100, 10 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Browser supported | Edge, Firefox, Chrome, Safari |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1201 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1201 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | No |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| SIM card slot | No |
| DSL WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |