-
−15%
Cudy AC1300 White Power over Ethernet (PoE)
Cudy AC1300 White Power over Ethernet (PoE)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.3af, IEEE 802.3, IEEE 802.11a, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.11ac |
| MIMO | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| 2.4 GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s, 1000, 10 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Mesh networking |
| Band steering | Yes |
| 6 GHz | No |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| LED indicators | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power consumption (max) | 11 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 24 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | Passive PoE |
| MAC address filtering | Yes |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK |
| IP address filtering | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Height | 232 mm |
| Depth | 57.1 mm |
| Width | 232 mm |
| Compatible operating systems | Windows, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor frequency | 880 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna type | Internal |
| Warnings | Electronic products should be recycled at specialist electronic waste collection facilities., Do not expose to prolonged moisture., Avoid direct contact with water. |
| Sustainability compliance | Yes |