- In stock
ASUS TUF Gaming BE6500 (TUF-BE6500) wireless router 2.5 Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
ASUS TUF Gaming BE6500 (TUF-BE6500) wireless router 2.5 Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| Output current | 2.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power source type | AC |
| Parental control | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall security | Maximum Firewall Keyword Filter : 64 • Maximum Firewall Network Service Filter : 32 • Maximum Firewall URL Filter : 64 |
| Security algorithms | Firewall, WPA3-Personal, WPA2-Enterprise, SSH, WPA-Enterprise, OWE, WPS, WPA2-Personal, WPA-PSK2, WPA3-Enterprise |
| WPS push button | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Height | 214 mm |
| Depth | 174 mm |
| Width | 304 mm |
| Weight | 772 g |
| VPN support | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion Support Surfshark Support Nord VPN |
| Ethernet LAN | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Warranty card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | Yes |
| WLAN data transfer rate (second band) | 5764 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| Modulation | 4096-QAM, OFDMA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| DHCP server | Yes |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 6 |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| SIM card slot | No |
| Ethernet WAN | Yes |