- In stock
SAVIO MB-03 Wireless Mouse
SAVIO MB-03 Wireless Mouse
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Thumb rest | No |
| Illumination | No |
| Adjustable height | No |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | No |
| Built-in display | No |
| Rechargeable | No |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Height | 99 mm |
| Mouse weight | 51 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 39 mm |
| Weight | 51 g |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows 11, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Cover included | No |
| Charging dock included | No |
| Receiver included | Yes |
| Wrist rest | No |
| Batteries included | No |
| Mouse pad included | No |
| User guide | Yes |
| Certification | Information of the utilization of electrical and electronic equipment This symbol indicates that electrical appliances should not be discard- ed with other household waste. Used equipment should be handed over to a local collection point for this type of waste or to a recycling center. Please contact your local authorities for information about disposal methods available in your area. Waste electrical equipment may contain hazardous sub- stances (e.g. mercury, lead, cadmium, chromium, phthaltes) which can get into air, soil and groundwater when leaking from used appliances. Environmental pollution with these substances leads to their bioaccumulation, causing lesion of disease in living organisms, which would pose a risk to human and animal health or life. Households may contribute to environmental protecion by proper waste collection. In such way, hazardous substances from the equipment are neutralized and valuable secondary raw materials are reused for production of new equipment. |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | No |
| Recommended usage | Universal |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | Universal |
| Keypad integrated | No |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Multi-device support | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2400 MHz - 2483.5 |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scroll | Yes |
| Bluetooth | No |
| Buttons quantity | 2 |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Customizable weight | No |
| Works on any surface | No |
| Retractable cable | No |
| Cable length | 0 m |
| Packaging content | Wired mouse MB-03 USB receiver User manua |
| Technical features | • Interface: USB receiver • Frequency band in which the radio equipment operates: 2400 MHz - 2483.5 MHz • Maximum radio-frequency power transmitted in the frequency band in which the radio equipment operates: 4 dBm • Optical resolution: 1000 DPI • Power supply: 1 × battery AA (not included) • Dimensions: 99 × 60 × 39 mm • Weight: 51 g • Colour: Black • Compatibility: Windows XP, Vista, Win 7 / 8 / 10 / 11, Linux, macOS, Android |
| Compatible operating systems | • Compatibility: Windows XP, Vista, Win 7 / 8 / 10 / 11, Linux, macOS, Android |
| Product dimensions | 99 × 60 × 39 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Product or Article Information Sheet available? | Yes |