NATEC Crake 2 mouse Universal Right-hand RF Wireless + Bluetooth Optical 2400 DPI
NATEC Crake 2 mouse Universal Right-hand RF Wireless + Bluetooth Optical 2400 DPI
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | White |
| Vertical design | Yes |
| Illumination | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | No |
| Height | 69 mm |
| Weight | 111 g |
| Width | 84 mm |
| Depth | 112 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 11, Windows 7, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Purpose | Universal |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Built-in memory | No |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Sensor type | PixArt PAW3212 |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Button functions | On, DPI switch, Off |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Programmable mouse buttons | No |
| Scrolling directions | Vertical |
| Wireless range | 10 m |
| Warranty period | 2 year(s) |