Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
LIV Wireless
Ultra-lightweight and ultra-precise LIV Wireless ARGB-backlit mouse is our nod toward gamers and all other users who rely on precise movements and eye-catching design. Every component, from the perfectly balanced body to the PixArt PAW3311 sensor provides endurance and precision for the most intensive sessions.
LIV Wireless
A perfectly balanced mouse weighing just 69 g. Equipped with a set of self-adhesive grip tape, LIV Wireless is optimized for ultra-precise and ultra-fast moves. Plug it in via a USB cable, connect using Bluetooth or through 2.4 GHz wireless and you're ready to go. The breathable body of LIV Wireless is our in-house design. It merges great airflow with fast - and fully controlled - movement capacity. Combined with a renowned PixArt PAW3311 sensor providing max DPI of 12,000 and a tracking speed of 300 IPS, the mouse makes a perfect choice for demanding users. Thanks to dedicated software you can adjust its backlight and other functions to your preference.
| Summary | ENDORFY LIV Wireless. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: Bluetooth, Movement resolution: 12000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 5, Scroll type: Wheel. Illumination colour: Blue, Green, Red. Power source: Batteries. Product colour: Black, Blue |
| Vendor Homepage | https://endorfy.com/en/product/liv-wireless/ |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.095 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| Buttons durability (million clicks) | 60 |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Connectivity technology | Wireless |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | Bluetooth |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Mouse tracking speed | 300 ips |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 12000 DPI |
| Number of movement resolution modes | 6 |
| Purpose | Gaming |
| Scroll type | Wheel |
| Form factor | Right-hand |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Blue/Green/Red |
| Product colour | Black,Blue |
| Power source | Batteries |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 126 mm |
| Height | 39.3 mm |
| Weight | 69 g |
| Width | 65.7 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Model | EY6A018 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0006888 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.162 kg |