Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
MediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home.Our wireless 5-button mouse can be quickly and easily connected via the USB receiver with any computer and is ready to use with all common operating systems.
| Summary | MediaRange MROS207. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless, Movement resolution: 1600 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 5, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product colour: Black, Carbon |
| Vendor Homepage | https://www.mediarange.de/en/produkte/computer_accessories/mice_keyboards/index.pmode/modul%2Cdetail%2C1961/index.pmode |
| Unit Box Height | 0.09 |
| Unit Box Length | 0.23 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | RF Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | office |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Built-in display | No |
| Form factor | Right-hand |
| Illumination | No |
| Product colour | Black,Carbon |
| Plug and Play | Yes |
| Auto power off | No |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source | batteries |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 118 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 82 g |
| Width | 68 mm |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | No |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Model | MROS207 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002898 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.13 kg |