Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
-button 3600 DPI wired gaming mouse
Quick DPI button (1200-3600 dpi)
Color changing LED light effects
Rubber coated top for more grip and control
Practical tangle free nylon mesh cable
| Summary | Gembird MUSG-RGB-01. Form factor: Right-hand. Device interface: USB Type-A, Movement resolution: 3600 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 7, Scroll type: Ring. Power source: Cable. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=12179 |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.2 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Buttons quantity | 7 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement resolution | 3600 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Gaming |
| Scroll type | Ring |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Rubber grips | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Power source | Cable |
| Depth | 124 mm |
| Height | 39 mm |
| Weight | 200 g |
| Width | 71 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 293 g |
| Package width | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Model | MUSG-RGB-01 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.002479 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.292 kg |