Logitech Marathon Mouse M705
Logitech Marathon Mouse M705
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Charcoal |
| Ergonomic design | Yes |
| Battery type | AA |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Height | 42 mm |
| Depth | 109 mm |
| Width | 71 mm |
| Weight | 135 g |
| Receiver height | 1.44 cm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver width | 1.87 cm |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 7, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Unifying receiver | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 5 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Office |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Device interface | RF Wireless |
| Button functions | DPI switch, Forward, Back |
| Scrolling directions | Vertical |
| Wireless range | 10 m |