-
−1%
Logitech M720 Triathlon Mouse
Logitech M720 Triathlon Mouse
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Weight | 135 g |
| Depth | 115 mm |
| Receiver height | 1.87 cm |
| Height | 45 mm |
| Width | 74 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver width | 1.44 cm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Mobile operating systems supported | iPadOS, Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Unifying receiver | Yes |
| User guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Receiver included | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 8 |
| Scroll type | Wheel |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Customizable movement resolution | No |
| Movement detection technology | Optical |
| Recommended usage | Universal |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Wireless range | 10 m |
| Warnings | Keep away from sources of heat., The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste. |