Logitech G G502 X Gaming Mouse
Logitech G G502 X Gaming Mouse
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Feet material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Form factor | Right-hand |
| Power source | Cable |
| Depth | 79.2 mm |
| Weight | 89 g |
| Height | 131.4 mm |
| Width | 41.1 mm |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| User guide | Yes |
| Purpose | Gaming |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Device interface | USB Type-A |
| Built-in memory | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 13 |
| Number of programmable buttons | 13 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Packaging content | G502 X Gaming Mouse DPI-Shift button cover user documentation sticker |
| Number of profiles | 5 |
| Sensor | HERO 25K |
| Master (outer) case gross weight | 800 g |
| Warnings | Do not open the housing to avoid risk of electric shock., Do not expose to water or other liquids., Keep out of the reach of children. |