Logitech B170 Wireless Mouse
Logitech B170 Wireless Mouse
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Surface coloration | Monochromatic |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Battery type | AA |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery technology | Alkaline |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Weight | 70.5 g |
| Receiver depth | 6.6 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver width | 1.44 cm |
| Receiver height | 1.87 cm |
| Height | 35.2 mm |
| Depth | 97.7 mm |
| Width | 61.5 mm |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Batteries included | Yes |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Recommended usage | Universal |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Ball |
| Purpose | Office |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Warnings | The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste., Keep away from sources of heat. |