Logitech Advanced Corded M500s
Logitech Advanced Corded M500s
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monotone |
| Rubber grips | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Power source | Cable |
| Width | 69 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 144 g |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 8, Windows 10, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 7 |
| Movement resolution | 4 DPI |
| Number of programmable buttons | 7 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Button functions | Back, Forward |
| Purpose | Office |
| Device interface | USB Type-A |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Cable length | 1.8 m |
| Plug and Play | Yes |