Lenovo 540 mouse Office Ambidextrous USB Type-C Optical 2400 DPI
Lenovo 540 mouse Office Ambidextrous USB Type-C Optical 2400 DPI
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Sand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Form factor | Ambidextrous |
| Laser colour | Red |
| Power source | Cable |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Depth | 58 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 100 mm |
| Weight | 67 g |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Buttons quantity | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | USB Type-C |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Office |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Cable length | 1.8 m |
| Warranty period | 1 year(s) |