Lenovo 540 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical 2400 DPI
Lenovo 540 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical 2400 DPI
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Surface coloration | Monochromatic |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Grey |
| Laser colour | Red |
| Ergonomic design | Yes |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 100 mm |
| Weight | 55 g |
| Depth | 58 mm |
| Height | 35 mm |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Device interface | RF Wireless |
| Buttons quantity | 4 |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 3000000 |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Warnings | Keep away from sources of heat., The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste. |