HP Wireless Mouse 200 (Empress Red)
HP Wireless Mouse 200 (Empress Red)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| HP segment | Home |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AAA |
| Height | 34 mm |
| Weight | 78 g |
| Width | 95 mm |
| Depth | 58.5 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Scroll type | Wheel |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Purpose | Office |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780886, 884962825631, 884962780510 |