HP 240 Empire Red Bluetooth Mouse
HP 240 Empire Red Bluetooth Mouse
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Red |
| HP segment | Business |
| Form factor | Ambidextrous |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Power source | Batteries |
| Depth | 60.5 mm |
| Weight | 54.2 g |
| Height | 29.3 mm |
| Width | 107 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Warnings | The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste., Keep away from sources of heat. |