CANYON MW-7, 2.4Ghz wireless mouse, 6 buttons, DPI 800/1200/1600, with 1 AA battery ,size 110*60*37mm,58g,white
CANYON MW-7, 2.4Ghz wireless mouse, 6 buttons, DPI 800/1200/1600, with 1 AA battery ,size 110*60*37mm,58g,white
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
This Canyon wireless mouse is a precise and durable solution for your business or creative needs. Forget about misclicks - the Pixart 3065 optical sensor is adjustable and reaches 1600 DPI. Connected via a 2.4GHz USB receiver, the mouse is powered by one standard AA battery. It is plug-and-play, so just pick your preferred resolution and get things done! And leave all the worries behind because we took care of reliability: all 4 buttons will serve you for 3 million clicks. Get a dependable tool for your tasks now!
Features:
| Marketing Model Name | MW-7 |
| Commercial Name | CANYON mouse MW-7 Wireless White |
| Device Location | External |
| Form Factor | Standard |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Interface | RF |
| Number of Buttons | 4 |
| Button Lifetime | 3 000 000 clicks |
| Movement Resolution | 1600 dpi |
| Max&Min Movement Resolution | 800 dpi 1200 dpi 1600 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Max. Movement Speed | 30 in/sec |
| Maximum Acceleration | 10 G |
| Response Rate | 125 Hz |
| Frame Rate | 125 frames per second |
| Grip | Ambidextrous |
| Backlight | No |
| Mouse Features | Adjustable DPI |
| Battery Technology | Alkaline |
| Supports Battery Type Classification | AA |
| Battery Included Quantity | 1 |
| Battery Required Quantity | 1 |
| Requires Operating System | Apple Mac OS Microsoft Windows |
| External Color | White |
| Included Accessories | Receiver |
| Included Documentation | Quick Start Guide Warranty Card |
| Package Style | Blister |
| Width | 60 mm |
| Height | 37 mm |
| Depth | 110 mm |
| Nominal Weight | 58 g |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 125 mm |
| Pack Width (mm) | 53 mm |
| Pack Height (mm) | 195 mm |
| Weight | 0.098 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485009557 |
| Color box dimensions (mm) | 53x195x125 mm |
| Single pack gross weight (kg) | 0.098 kg |
| Carton weight (kg) | 4.72 kg |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 960 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1000x1250x1200 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 42 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 1680 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1000x2075x1200 mm |