CANYON MW-18, 2.4GHz Wireless Rechargeable Mouse with Pixart sensor, 4keys, Silent switch for right/left keys,DPI: 800/1200/1600, Max. usage 50 hours for one time full charged, 300mAh Li-poly battery, Dark grey, cable length 0.6m, 116.4*63.3*32.3mm, 0.075kg
CANYON MW-18, 2.4GHz Wireless Rechargeable Mouse with Pixart sensor, 4keys, Silent switch for right/left keys,DPI: 800/1200/1600, Max. usage 50 hours for one time full charged, 300mAh Li-poly battery, Dark grey, cable length 0.6m, 116.4*63.3*32.3mm, 0.075kg
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
This stylish mouse will be a perfect tool for working in an office, coworking, or for off-site business meetings. Silent buttons allow you to concentrate on work without being distracted or disturbing others. The wear-resistant coating and compact dimensions allow you to carry it in a bag of any size. A large number of options for wired and wireless charging will allow you to avoid messy situations with a mouse suddenly shutting down. Just leave your mouse on a charger for your smartphone or a new Canyon mouse pad for your work break and get it charged. That's incredibly convenient! The mouse is comfortable for both the right and left hands. Convenience, simplicity and new technologies for comfortable and continuous work!
Features:
• 2.4 GHz wireless connection via USB receiver
• Charging modes: wireless / wired
• Type of sensor: optical
• Number of buttons: 4
• Sensor resolution: 800/1200/1600 DPI
• Lifespan of buttons: 3 million clicks
• Silent buttons
• Durable pearlescent coating technology
• Lithium Polymer rechargeable battery 300 mAh
| Marketing Model Name | MW-18 |
| Commercial Name | CANYON mouse MW-18 Wireless Charge Dark Grey |
| Device Location | External |
| Form Factor | Standard |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Interface | RF |
| Number of Buttons | 4 |
| Button Lifetime | 3 000 000 clicks |
| Movement Resolution | 1600 dpi |
| Max&Min Movement Resolution | 800 dpi 1200 dpi 1600 dpi |
| DPI Adjustment Step | 400 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Grip | Ambidextrous |
| Backlight | No |
| Mouse Features | Scrolling Wheel Compact Silent Click |
| Battery Technology | Lithium Ion |
| Supports Battery Type Classification | Built-in |
| Battery Included Quantity | 1 |
| Battery Required Quantity | 1 |
| Battery Average Run Time | 50 hr |
| Maximum Peak Current Capacity | 300 mAh |
| Requires Operating System | Apple Mac OS Microsoft Windows |
| External Color | Dark Gray |
| Included Documentation | Quick Start Guide Warranty Card |
| Package Style | Blister |
| Depth | 63.3 mm |
| Height | 32.3 mm |
| Width | 116.4 mm |
| Nominal Weight | 0.075 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 138 mm |
| Pack Width (mm) | 72.3 mm |
| Pack Height (mm) | 218 mm |
| Weight | 0.148 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 5291485007553 |
| Color box dimensions (mm) | 72.3x218x138 mm |
| Single pack gross weight (kg) | 0.148 kg |
| Carton weight (kg) | 6.52 kg |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 960 |
| Dimensions of pallet (by air) | 900x1390x1080 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 36 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 1440 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 900x2010x1080 mm |