CANYON mouse Shadder GM-321 RGB 6buttons Wired Black
CANYON mouse Shadder GM-321 RGB 6buttons Wired Black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
Canyon Shadder will make your opponents shudder from the magnitude of your skill. All-black body with RGB backlight shines in the dark of a battleground.
There are six programmable buttons, six sensitivity levels, and six backlight effects modes. Delightfully devilish! Thanks to the Canyon software, you can adjust all of this to your taste. Don't forget to assign macro functions - Shadder supports this, as well.
This mouse has an Instant 725F sensor on board, with a maximum sensitivity of 7200 DPI. The buttons are designed to withstand 5 million clicks, and the braided cable will serve you till the end of time.
Features:
| Marketing Model Name | Shadder GM-321 |
| Commercial Name | CANYON mouse Shadder GM-321 RGB 6buttons Wired Black |
| Device Location | External |
| Form Factor | Standard |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB |
| Number of Buttons | 6 |
| Button Function | Programmable |
| Button Lifetime | 5 000 000 clicks |
| Mouse Sensor | Instant 725F |
| Max&Min Movement Resolution | 800 dpi 7200 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Max. Movement Speed | 60 in/sec |
| Maximum Acceleration | 20 G |
| Response Rate | 125 Hz |
| Frame Rate | 7000 frames per second |
| Grip | Ambidextrous |
| Backlight | RGB |
| Mouse Features | Scrolling Wheel Backlight Braided cable with magnetic ferrite ring |
| Platform Compability | Mac OS Windows |
| External Color | Black |
| Cable Included | Yes |
| Cable Length | 1.65 m |
| Included Documentation | Quick Start Guide Warranty Card |
| Package Style | Colorbox |
| Width | 39.7 mm |
| Height | 63.4 mm |
| Depth | 126 mm |
| Nominal Weight | 100 g |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 150 mm |
| Pack Width (mm) | 55 mm |
| Pack Height (mm) | 196 mm |
| Weight | 0.252 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485009908 |
| Color box dimensions (mm) | 55x196x150 mm |
| Single pack gross weight (kg) | 0.252 kg |
| Carton weight (kg) | 10.88 kg |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 18 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 720 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1000x1410x1200 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 28 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 1120 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1000x2250x1200 mm |