Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Neomounts desk mount, model FPMA-D800 is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for flat screens up to 27". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk stand.
Neomounts versatile tilt (30°), rotate (360°) and swivel (45°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is manually height adjustable from 21 to 37 centimetres. Depth 6 centimetres.
Neomounts FPMA-D800 has two pivot points and is suitable for screens up to 27" (69 cm). The weight capacity of this product is 10 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
| Summary | Neomounts FPMA-D800 Monitor stand 10-27". Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 10 kg, Minimum screen size: 25.4 cm (10"), Maximum screen size: 68.6 cm (27"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Height adjustment, Swivel angle range: 0 - 60°, Tilt angle range: 0 - 60°. Product colour: Silver |
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-D800 |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.42 |
| Unit Box Width | 0.26 |
| Maximum screen size | 27 " |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 10 kg |
| Minimum screen size | 10 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Freestanding |
| Mounting type | Desk |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Depth adjustment range | 0 - 60 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 210 - 370 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 60 ° |
| Swivel angle range | 0 - 60 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 60 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Depth | 60 mm |
| Height | 370 mm |
| Weight | 2500 g |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 2500 g |
| Package width | 215 mm |
| Compatibility | LCD/TFT/LED TVs |
| Mounting interface | VESA 75 x 75mm, 100 x 100mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 12500 g |
| Master (outer) case height | 445 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case net weight | 10000 g |
| Master (outer) case width | 540 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.02293 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.93 kg |