Philips V Line 221V8A / 00 LED display 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
Product reference:
6-221V8A/00
Philips V Line 221V8A/00 LED display 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
Philips V Line 221V8A / 00 LED display 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
Product reference:
6-221V8A/00
Philips V Line 221V8A/00 LED display 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Heavy metals free | Pb (lead), Hg (mercury) |
| Market positioning | Home |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 13.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Depth (without stand) | 45 mm |
| Width (with stand) | 492 mm |
| Weight (with stand) | 2.58 kg |
| Width (without stand) | 492 mm |
| Height (with stand) | 376 mm |
| Weight (without stand) | 2.23 kg |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (without stand) | 295 mm |
| Flicker-free technology | Yes |
| Component video sync | Separate sync, Sync-on-green (SOG) |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Display surface | Gloss |
| Viewable size, horizontal | 47.7 cm |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Digital horizontal frequency | 30 - 85 kHz |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Panel type | VA |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewable size, vertical | 26.8 cm |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Pixel pitch | 0.24825 x 0.24825 mm |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Pixel density | 102 ppi |
| RGB colour space | sRGB |
| 3D | No |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Number of OSD languages | 21 |
| On Screen Display (OSD) languages | Turkish, Polish, Spanish, Ukrainian, Finnish, Greek, English, German, Italian, Dutch, Japanese, Swedish, Hungarian, Traditional Chinese, French, Korean, Simplified Chinese, Portuguese, Russian, Czech |
| VESA mounting | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tiltable | Y |
| LED indicators | Stand-by, Operation |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| On/off switch | Yes |
| Manual | Yes |
| Built-in subwoofer | No |
| Recyclable packaging material | 100% |
| EasyRead mode | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| AC adapter included | Yes |
| Warnings | Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Unplug the monitor from the power source before cleaning., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| Total amount of recyclable materials | 100% |
| Sustainability certificates | RoHS |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order