Philips 1000 series 27E1N1100A / 00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-27E1N1100A/00
Philips 1000 series 27E1N1100A/00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Philips 1000 series 27E1N1100A / 00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-27E1N1100A/00
Philips 1000 series 27E1N1100A/00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Power consumption (typical) | 18.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Depth (with stand) | 211 mm |
| Height (with stand) | 457 mm |
| Width (with stand) | 617 mm |
| Height (without stand) | 357 mm |
| Width (without stand) | 617 mm |
| Weight (without stand) | 3.58 kg |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Component video sync | Separate sync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Stand included | Yes |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 115 kHz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Screen shape | Flat |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Vertical scan range | 48 - 60 Hz |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Surface hardness | 3H |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Haze rate | 25% |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Display technology | LCD |
| Response time (fast) | 1 ms |
| DDC/CI | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Display sRGB | Yes |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Cable lock slot type | Kensington |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) languages | English, Spanish, Japanese, Ukrainian, Finnish, German, Italian, Dutch, Greek, Turkish, Traditional Chinese, French, Korean, Polish, Swedish, Hungarian, Russian, Czech, Simplified Chinese, Portuguese |
| VESA mounting | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| HDMI version | 1.4 |
| Audio output | Yes |
| Audio input | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Compatible operating systems | Mac OS X Windows 11 / 10 |
| Compliance certificates | VCCI, RoHS, CB, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, cTUVus, BSMI |
| LowBlue mode | Yes |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| EasyRead mode | Yes |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Warnings | Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1868780 |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Sustainability compliance | Yes |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order